Strona główna > Uchwały > 2008 |
Uchwała nr XIV/68/08Rady Gminy w Wąpielskuz dnia 26 lutego 2008w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy WąpielskNa podst. art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym / Dz.U. Nr 142 poz. 1591 z późn. zmian/1 oraz art. 21 ust.1 pkt 2 i ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego /Dz.U. z 2001 Nr 31 poz. 266 z późn. zmian/
Uchwała nr XIV/68/08
Rady Gminy w Wąpielsku
z dnia 26 lutego 2008
w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Wąpielsk
Na podst. art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym / Dz.U. Nr 142 poz. 1591 z późn. zmian/1 oraz art. 21 ust.1 pkt 2 i ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego /Dz.U. z 2001 Nr 31 poz. 266 z późn. zmian/
Rada Gminy
w Wąpielsku uchwala,
co następuje:
Rozdział I
w Wąpielsku uchwala,
co następuje:
Postanowienia ogólne.
§ 1. Uchwała reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Wąpielsk.
§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
a/ gminie- należy rozumieć gminę Wąpielsk
b/ ustawe – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego /Dz.U.z 2005 r Nr 31 poz. 266 z późn. zmian/
c/ radzie- należy przez to rozumieć Radę Gminy w Wąpielsku
d/ wójcie – należy przez to rozumieć Wójta Gminy w Wapielsku
Rozdział II
Zasady gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Wąpielsk
§ 3. 1. Lokale mieszkalne tworzące mieszkaniowy zasób Gminy Wąpielsk przeznaczone mogą być na wynajem i zamianę wyłącznie na rzecz osób fizycznych, które muszą spełniać łącznie poniższe warunki:
1/ nie posiadać tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego /nieruchomości/ oraz ich małżonkowie i żadne z osób wspólnie z nimi zamieszkującymi,
2/ spełniają kryteria dochodowe, o których mowa w § 5 ust.2 niniejszej uchwały.
2. Przedmiotem najmu są lokale mieszkalne i socjalne.
3. Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony przysługuje:
1/ osobom oczekującym na lokal socjalny na podstawie prawomocnych orzeczeń sądowych,
2/ osobom posiadającym tytuł prawny do lokalu w budynku przeznaczonym do rozbiórki w danym roku.
3/ osobom pozbawionym lokalu w wyniku klęsk żywiołowych lub zdarzeń losowych
4/ osobom zamieszkującym w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt ludzi lub w lokalach, gdzie na 1 osobę przypada mniej niż 5m2 powierzchni mieszkalnej,
5/ osobom , które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę,
6/ osobom zakwalifikowanym do otrzymania lokalu wytypowanego do remontu na koszt najemcy.
5. Pierszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego na czas oznaczony przysługuje osobom:
1/ zamieszkującym w pomieszczeniach nie nadających się na stały pobyt ludzi,
2/ w stosunku do których sąd orzekł o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego,
6. 1.Spośród osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego na czas oznaczony dokonuje się wyboru biorąc pod uwagę powierzchnię wolnego lokalu w stosunku do liczby członków gospodarstwa domowego z zastrzeżeniem, że łączna powierzchnia pokoi nie może być mniejsza niż 5m2 na członka gospodarstwa wieloosobowego i 10m2 w gospodarstwie jednoosobowym.
2. Za warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy uważa się:
1/ zamieszkiwanie w lokalu, w którym powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy jest niższa niż 5m2 w gospodarstwie wieloosobowym i 10m2 w gospodarstwie jednoosobowym.
2/ zamieszkiwanie w lokalu, który ze względu na jego położenie /kondygnacje/ ,wyposażenie techniczne ,wielkość- nie jest odpowiedni dla najemcy lub osób wspólnie zamieszkujących z powodu podeszłego wieku tych osób, schorzeń narządów ruchu lub niepełnosprawności w stopniu znacznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
3/ warunki zamieszkiwania określone w ust.2 nie muszą być spełnione jednocześnie.
7. W wyjątkowych przypadkach Wójt Gminy może zawrzeć umowę najmu z innymi osobami niż określone w § 3 ust.1, o ile jest to uzasadnione szczególnym interesem społeczności lokalnej, bądź ze względu na zasady współżycia społecznego po uprzednim zaopiniowaniu komisji mieszkaniowej.
8. W celu zapewnienia społecznego udziału w przedmiocie przyznawania lokali na czas oznaczony i lokali socjalnych Wójt powołuje komisję mieszkaniową.
§ 4. Z mieszkaniowego zasobu gminy Wójt wyodrębni lokale o obniżonym standardzie, a w szczególności o gorszym wyposażeniu technicznym, które będą oddane w najem jako lokale socjalne.
Ewidencję lokali socjalnych prowadzi Pomocnicze Gospodarstwo Komunalne przy Urzędzie Gminy w Wąpielsku lub osoba przez Wójta wskazana.
Rozdział III
Kryteria dochodowe
§ 5.1. Osoby ubiegające się o zawarcie umowy najmu lokalu winny spełniać następujące kryteria dochodowe:
1/ w przypadku umów najmu lokali socjalnych średni miesięczny dochód brutto na osobę nie może przekraczać 75% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 50% w gospodarstwie wieloosobowym.
2/ w przypadku umów zawieranych na czas nieoznaczony średni miesięczny dochód brutto winien nie przekraczać 150% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 100% najniższej emerytury na jednego członka rodziny w gospodarstwach wieloosobowych.
3/ zaświadczenie o dochodach na członka rodziny wymienione w § 5 ust. 1 pkt. 1 i 2 winno obejmować okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku.
2. Wysokość najniższej emerytury, o której mowa w § 5 ust. 1 ustala się na podstawie Komunikatu Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych oraz kwot maksymalnych zwiększeń emerytur i rent publikowanych w Monitorze Polskim.
3. Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów bez względu na tytuł i źródło wg art.7 ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba, że zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodów nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze oraz dodatku mieszkaniowego.
Rozdział IV
Zamiana mieszkań
§ 6.1. Lokale mieszkalne mogą być przedmiotem zamiany po uzyskaniu zgody Wójta, poprzedzoną opinią Komisji Mieszkaniowej, jeżeli zamiana wpłynie na poprawę racjonalności gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy.
2. Zamiana może być dokonana , pomiędzy najemcami lokali mieszkalnych należących do mieszkaniowego zasobu gminy.
3. Na wniosek najemcy zajmującego lokal socjalny, Wójt może zawrzeć z nim umowę najmu na inny lokal socjalny.
4. Wójt odmawia zgody na zamianę lokali gdy:
1/ w wyniku zamiany nastąpi nadmierne zagęszczenie lokalu tj. powyżej 5m2 powierzchni
na osobę,
2/ w wyniku zamiany zostałyby naruszone prawa bądź interesy osób wspólnie
zamieszkujących z najemcą.
5. Dokonywanie zamiany pomiędzy najemcami lokali mieszkalnych należącymi do mieszkaniowego zasobu gminy, a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach, nastepuje, jeżeli przemawiają za tym względy zdrowotne, rodzinne, społeczne i materialne, tylko za zgodą Wójta.
Rozdział V
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę.
§ 7.1. W przypadku śmierci najemcy lokalu mieszkalnego i pozostaniu w nim osób wspólnie zamieszkujących do chwili jego śmierci, pierwszeństwo w zawarciu umowy najmu przysługuje: małżonkowi nie będącemu współnajemcą lokalu, a w dalszej kolejności dzieciom najemcy i ich współmałżonkom, innym osobom wobec których najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osobie, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
2. W razie braku osób wymienionych w ust.1 stosunek najmu lokalu socjalnego wygasa.
Rozdział VI
Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawieranych na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych.
§ 8.1. Osoby zainteresowane wynajęciem lokalu mieszkalnego lub socjalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy składają wniosek o wynajęcie lokalu w Urzędzie Gminy w terminie do dnia 3 października każdego roku.
2. Wniosek powinien zawierać opis aktualnej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej oraz potwierdzenie wysokości osiąganych dochodów.
3. Na podstawie złożonych wniosków, Wójt po zapoznaniu się z opinią Komisji Mieszkaniowej, sporządza listę osób uprawnionych do wynajmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony i lokali socjalnych. Listy podlegają corocznej aktualizacji.
4. Listy te powinny być sporządzone w terminie do dnia 31 grudnia każdego roku i podane do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy.
5. Zainteresowani mogą zgłaszać do Wójta Gminy ewentualne uwagi i zastrzeżenia do list w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku.
6. Po rozpatrzeniu zgłoszonych zastrzeżeń i uwag, Wójt zatwierdza listy kandydatów do zawarcia umów najmu na lokale mieszkalne i w terminie do dnia 28 lutego każdego roku podaje je do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
7. Osoby znajdujące się na liście uprawnionych do zawarcia umowy najmu zobowiązane są do corocznego uaktualniania wniosków w celu ich weryfikacji w terminie do 31 października każdego roku.
8. Niedostarczenie uaktualnionych wniosków w terminie wskazanym w § 8 ust.7 powołuje skreślenie oczekujących na zawarcie umowy najmu.
Rozdział VII
Kryteria oddania w najem lokali o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2
§9.1. Lokale o powierzchni użytkowej przekraczającej 80 m2 mogą być oddawane w najem osobom, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu na czas nieoznaczony lub osobom wpisanym na listę osób oczekujących na zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony, a gospodarstwo domowe tych osób tworzy co najmniej 6-ciu członków.
2. W przypadku braku osób o których mowa w ust.1 wynajem lokalu o powierzchni użytkowej powyżej 80m2 następuje ze 100% zwyżką czynszu.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
§ 10. W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego /Dz.U.z 2005 Nr 31,poz.266 z późn. zmian/.
§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 12 .Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uchwała Nr XIV/68/08 (49kB)
metryczka
Opublikował: Marcin Rempuszewski (5 marca 2008, 13:05:44)
Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1873